Uzaktan eğitim saat kaçta başlayacak? EBA nasıl açılır? EBA şifresi nasıl oluşturulur?

MEB bugünden itibaren EBA uzaktan eğitim sistemini başlattı. 12'nci sınıfa kadar tüm öğrenciler EBA'dan giriş yaparak derslere başlayacak. EBA online eğitim sistemine nasıl giriş yapılacağı veliler ve öğrenciler tarafından araştırılıyor. Peki EBA şifresi nereden alınır? EBA'dan dersler nasıl işlenecek? Haberimizde..

Uzaktan eğitim saat kaçta başlayacak? EBA nasıl açılır? EBA şifresi nasıl oluşturulur?

Bugünden itibaren EBA uzaktan eğitim sistemi ile ders görecek öğrencilerin eba.gov.tr adresinden siteye girmeleri gerekmektedir. EBA giriş yaptıktan sonra, önce "öğrenci" butonuna sonra "EBA Hesabı Oluştur" butonuna tıklamaları gerekiyor. Sisteme giriş yapan öğrenciler, 23-27 Mart tarihlerinde TRT ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden uzaktan eğitim görecekler. TRT'den yapılacak eğitimlerde öğrenciler, bir program dahilinde kendilerine uygun saatlerde derslerini dinleyecek.

MEB tarafından hazırlanan binlerce ders videolarının yer aldığı EBA'ya "www.eba.gov.tr" internet sitesinden ulaşım sağlanacak. Bunun yanı sıra mobil cihazlara, App Store ve Google Play üzerinde EBA uygulaması mevcut.

EBA'DA ŞİFRE NASIL OLUŞTURULUR?

EBA'dan uzaktan eğitim görmek isteyen öğrenciler, EBA'da iki şekilde şifre oluşturabiliyor. Birincisi, "eba.gov.tr"ye girildikten sonra, önce "öğrenci" butonuna sonra "EBA Hesabı Oluştur" butonuna tıklanarak veliye ya da öğretmene başvurmadan, güvenlik kodu, T.C. kimlik numarası, öğrenci numarası ve nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı seri numaraları girilmesi yoluyla. Bunun için yapılacak işlem basamakları şöyle:

- EBA Hesabı Oluştur butonuna tıkla.

- e-Okul bilgilerini girip "Giriş" butonuna bas.

- EBA hesabın için yeni şifreni belirle.

- Kendinin ya da velinin e-posta adresini ve cep telefonu numarasını gir ve "Şifre Oluştur" butonuna tıkla.

Adımlar, eksiksiz tamamladığında öğrenci EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Bu ekranda T.C. kimlik numarası ve EBA hesabı için belirlenen yeni şifrenin ve güvenlik kodunun girilmesinden sonra "Gönder" butonuna basıldığında "Ana Sayfa"ya ulaşılıyor.

İkincisi ise öğrencilerin, velisine ya da öğretmenlerinden birine başvurarak şifre oluşturması yoluyla olacak.

Burada ise işlem basamakları sırayla şöyle:

- EBA giriş ekranında T.C. kimlik numaranı ve velinden ya da öğretmeninden edindiğin tek kullanımlık şifreyi gir.

- Güvenlik kodunu gir ve "Gönder" butonuna tıkla.

- 'Veli Bilgileriyle Aktivasyon', 'e-Postayla Aktivasyon' ya da 'Cep Telefonuyla Aktivasyon' yöntemlerinden birini seç, istenen bilgileri gir.

- Aktivasyon adımını geçtikten sonra açılan ekranda EBA hesabın için 'Yeni Şifreni Belirle' ve 'Kaydet'e tıkla."

Bu adımları eksiksiz tamamladıktan sonra öğrenci, EBA Giriş ekranına yönlendiriliyor. Bu ekranda T.C. kimlik numarası ve EBA hesabı için belirlenen yeni şifre ve güvenlik kodu girildikten sonra "Gönder" butonuna basıldığında "Ana Sayfa"ya ulaşılıyor.

EBA'DA DERSLER NASIL İŞLENECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı EBA sisteminde derslerin işleniş şekli ve EBA sistemiyle ilgili detaylı bilgileri video ile paylaşıldı.EBA'da dersler nasıl işlenecek? sorusunun yanıtını merak edenler aşağıdaki videodan detaylı bilgileri öğrenebilir. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020, 12:06
YORUM EKLE