Türk Eğitim-Sen'den Öğretmen Maaşlarına Tepki

Türk Eğitim-Sen-Konya1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata gündeme gelen bekçi ve öğretmen maaşları konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk Eğitim-Sen'den Öğretmen Maaşlarına Tepki

Türk Eğitim-Sen-Konya1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata; ,Son günlerde ülkemiz kamuoyunda bekçilerin maaşları üzerinden yaşanan tartışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. 9/1 derecedeki bir öğretmenin maaşının 4.106 TL, lise mezunu bir bekçinin maaşının 5.071 TL olduğuna dikkat çeken Başkan Ata “Yeni göreve başlayacak lise mezunu bekçimize 5.071 TL maaş öngörülüyorsa; devletimiz, en düşük dereceli memurumuzun maaşını 5.071 TL olarak belirlemiş demektir. O halde Hükümetin yapması gereken, bu taban maaş üzerinden kamu çalışanlarının ücretlerinin güncellenmesidir.” dedi.
Türk Eğitim-Sen-Konya1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata; yazılı olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bekçilerimizin aldığı maaşların öğretmenlerimizle karşılaştırılarak sürdürülen bir tartışma var.
            TBMM’deki tasarıya göre lise mezunu bekçi 5.071 TL (EGM’nün açıklamasına göre de halen görevdeki lise mezunu bekçi 4.527 TL) maaş alıyor. 9/1’ndeki bir öğretmen, 1/4’ündeki öğretmenimiz ise 4.761 TL maaş alıyor.Buradaki gerçek sorun, bekçilerimizin çok alması değil öğretmenlerimizin az almasıdır.

           Aslında kamuoyunun ve kamu yöneticilerinin buraya yoğunlaşması gerekir.
Türkiye Kamu-Sen AR-GE’nin Aralık ayı TÜİK verilerine göre yaptığı araştırmaya göre; dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6.897,93 TL oldu. Yani kamu çalışanlarının neredeyse tamamı yoksulluk sınırının altında maaş alıyor.
           Ayrıca şu da bir gerçektir ki; TBMM’deki tasarıda yeni göreve başlayacak lise mezunu bekçimize 5.071 TL maaş öngörülüyorsa; devletimiz, en düşük dereceli memurumuzun maaşını 5.071 TL olarak belirlemiş demektir. O halde Hükümetin yapması gereken, bu taban maaş üzerinden kamu çalışanlarının ücretlerinin güncellenmesidir.”dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 21:07
YORUM EKLE