2018 YDS Başvuru Tarihi Ne Zaman? 2018 YDS Sınavı Ne Zaman?

Bir çok vatandaşın başvuru yaptığı Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavının (YDS) bu yıl düzenlenecek olan 2. etabının başvuru ve sınav tarihi katılmak isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. 

2018 YDS Başvuru Tarihi Ne Zaman? 2018 YDS Sınavı Ne Zaman?

2018 YABANCI DİL SEVİYE TESPİT SINAVI (YDS) SONBAHAR DÖNEMİ NE ZAMAN?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenecek olan 2018 YDS Sonbahar Dönemi Sınavı, 9 Eylül 2018 tarihinde yapılacak. Sınav için başvurular, 18 Temmuz 2018 – 26  Temmuz 2018 tarihleri arasında ÖSYM AİS sistemi ve ÖSYM sınav başvuru merkezleri aracılığıyla alınacak. Yapılacak olan sınavın sonuçlarının ise 4 Ekim 2018 tarihinde açıklanacağı ÖSYM tarafından bildirildi.

Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIYOR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı sınavlarda sınav kitapçığının cevap alanları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecek. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacak. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.

YDS PUANI NERELERDE KULLANILIR?

ÖSYM yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için artık YDS adı altında tek bir sınav yapıyor. O nedenle YDS, yüksek lisans ve doktora yapacaklar, dil tazminatı alacaklar, yabancı dil seviyesini belgelemek isteyenler gibi çok büyük bir kitleyi ilgilendiriyor. Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,90 - 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi, 70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

YORUM EKLE