Somali'de Türk İşçilere Bombalı Saldırı

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bombalı saldırı sonucu 6 Türk 9u Somalili olmak üzere 15 işçi hayatını kaybetti. Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliğinden alınan bilgiye göre, saldırı sonucu 4 Türk, Somali Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Somali'de Türk İşçilere Bombalı Saldırı

Terör örgütü Şebab, bölgede altyapı ve yol çalışmalarını üstlenen Türk firmalarına zaman zaman saldırıda bulunuyor.

Sağlık Bakanlığ'ndan gelen açıklamada

"Somali’deki terör saldırısında 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere toplam 15 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan EA Hastanemizde yapılıyor. Saldırıda yaralanan vatandaşlarımızdan 2'sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor” ifadesine yer verdi.

Milli Savun Bakanlığı (MSB) katliamı lanetleyerek "Somali'de masum sivilleri hedef alan ve 4'ü Türk vatandaşı olmak üzere 11 sivili yaralayan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz. Türkiye, terör belasına karşı Somalili kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir." sözlerini sonlandırdı.

Üniversite Öğretim üyesi Murat Aslan ise durumu şu şekilde değerlendirdi.

" Somali'de hemen her hafta bir saldırı oluyor. Saldırı yöntemleri de çoğunlukla araçlarla düzenlenen intihar saldırıların olduğunu görüyoruz. Öte yandan yapan kitleye baktığınız zaman Eş Şebab burada öne çıkıyor. Biz önceki saldırı ile bugün yapılan saldırıya baktığımızda bölgede faaliyet gösteren ya Türk şirketlerin ya da Türk şirketleri ile çalışan yerel faaliyetlerin hedef alındığı açık şekilde görülüyor. Somali’nin bulunduğu coğrafya kargaşa olan bölgelere yakındır. Öncelikle izlenmesi gereken yolu alt seviyeye indirmek lazım. Bu ülkelerdeki şirketlerin güvenliklerini sağlayacak tedbirlerin alınması gerekiyor. Personelin fiziki güvenliğini sağlayacak şekilde yerel güvenlik makamları ile de işbirliği yapmak gerekli" dedi. 

YORUM EKLE