Dr. Mehmet Öz’den Göbeklitepe’yi Tanıtım Atağı

​​​​​​​Amerika’da yaşayan dünyaca ünlü Türk cerrah ve televizyon sunucusu Mehmet Öz ziyaret ettiği ve çok etkilendiğini söylediği Göbeklitepe’nin tanıtımın yapacak.

Dr. Mehmet Öz’den Göbeklitepe’yi Tanıtım Atağı

UNESCO dünya miras listesine alınan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’yi ziyaret eden ve çok etkilendiğini söyleyen Öz, yaklaşık 100 ülke tarafından izlenen programında bölgenin tanıtımını yapacak. Göbeklitepe’yi tüm dünyaya tanıtmak amacı ile ziyaret ettiğini anlatan Öz, “İstiyorum ki tüm dünya Göbeklitepe’nin ne kadar mühim bir yer olduğunu anlasın. Çağımızda insanlar artık birbirlerinin gözlerine bakarak konuşmuyorlar. Birbirleri ile irtibatları kesildi. Bu bir yandan teknoloji, bir yandan da savaşlar nedeni ile ama ilk atalarımızın zamanına gittiğimizde Neolitik çağda 10 bin yıl önce bunlar gibi büyük heykeller yaratan insanlar, insanlığın tarihini değiştirdiler” dedi.

Turizme Katkı Sağlayacak

Arkeolojik alanın içinde bulunduğu Haliliye ilçesinin belediye başkanı Fevzi Demirkol, Göbeklitepe’nin uluslararası alanda tanıtımı açısından UNESCO Dünya kalıcı miras listesine alınmasının turizme katkı sağlayacağını söyleyerek şu görüşleri dile getirdi: “Göbeklitepe 12 bin yıllık geçmişe sahiptir. Dünyanın en eski tarihi eserleri diye bilinen Mısır Piramitlerinden 7500 yıl, İngiltere de bulunan Stonehenge’den 7000 bin daha eskidir. Haliliye belediyesi olarak biz ‘daha eskisi yok’ diyerek 2014 yılından beri tanıtım yapıyoruz” dedi. Göbeklitepe’nin tanıtımı için bugüne dek birçok etkinlik düzenlediklerini belirten Başkan, Mehmet Öz’ün ziyaretinin bu tanıtıma büyük katkı vereceğini söyledi.

Bilindiği üzere Şanlıurfa Haliliye ilçesinin kent merkezine 18 kilometre mesafesindeki Örencik mahallesi yakınlarında bulunan ve ilk kez 1963 yılında İstanbul Üniversitesi ve Chicago ortaklığında başlatılan kazı çalışmaları sırasında fark edilen alanda yapılan çalışmalar günümüzde de devam ediyor. İnsanlık tarihi hakkında bilinenleri ve dinler tarihini yeniden sorgulatacak bir öneme sahip olan bölgede bulunan tapınak tarihin en eski ibadet merkezi olarak kabul ediliyor. Tüm bunların yanı sıra; insanlığın yerleşik hayata geçişini temsil eden kültür bitkisi olan buğdayın atası da Göbeklitepe eteklerinde bulunmuştu.

YORUM EKLE