ABD'den Son Dakika Suriye'ye Füze Saldırısı Açıklaması

ABD'den Son Dakika Suriye'ye Füze Saldırısı Açıklaması

ABD yönetiminden son dakika gelen füze saldırısı açıklaması tüm dünyayı Washington yönetimine kilitledi. Tüm dünya ABD'nin bu saldırılarını desteklerken, Fransa ve İngiltere'nin saldırılara askeri alanda destek vermesi sonrasında Washington yönetiminden Başkan Trump ''Fransa ve İngiltere'ye teşekkür ediyorum'' açıklamasında bulundu.

ABD yönetiminin açıklamalarında Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını kanıtlayan istihbarat bilgileri olduğu ve doktorların 7 Nisan günü yoğun klorin kokusu fark ettikleri belirtilirken, bu bilgiler ışığında daha birçok kimyasal saldırı yapıldığına dair raporlar olduğu belirtildi.

ABD'nin Açıklamalarından Satır Başlıkları


- ABD güvenle Suriye rejiminin 7 Nisan 2018’de Şam’ın doğu kırsalındaki Duma’da onlarca çocuk, kadın ve erkeği öldüren ve yüzlercesini yaralayan saldırıda kimyasal silah kullandığı değerlendirmesi yapmaktadır.

- Bu sonuca, saldırıya dair haberler, kurbanların semptomları, saldırıdan kalma iki varil bombasının görüldüğü video ve fotoğrafların yanı sıra saldırı öncesinde Suriye askerlerinin arasındaki koordinasyonu gösteren güvenilir bilgiler üzerinden varılmıştır.

- Bilgilerin büyük bölümü Duma’daki bombardımanda rejimin klor gazı kullandığına işaret ederken rejimin aynı zamanda sarin gazı kullandığına dair ek bilgiler de var.

- Bu münferit bir vaka değildir. Suriye rejiminin kimyasal silah programını sonlandırdığını ilan ettikten sonra dahi kimsayasal kullandığına dair belirgin bir tarihi var.
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 08:56
YORUM EKLE