ABD'de Ünlü İsimlerinde Aralarında Olduğu Rüşvet Skandalı

ABD Adalet Bakanlığı, aralarında iki Holywood yıldızının da bulunduğu en az 50 kişi hakkında milyarlarca dolarlık rüşvet operasyonu başlattı.

ABD'de Ünlü İsimlerinde Aralarında Olduğu Rüşvet Skandalı

Dünyada en iyi eğitim veren üniversiteler arasında yer alan Georgetown, Yale, Stanford, Teksas, Güney Kaliforniya ve UCLA'ya rüşvetle zenginlerin çocuklarını sahte raporla yerleştirdikleri ortaya çıktı.

FBI tarafından ortaya çıkarılan rüşvet skandalına, Holywood'un ünlü isimlerininde karıştığı belirtildi. Desperate Housewives dizisi ile ünlenen Felicity Huffman ve Full House'da oynayan Lori Loughlin dün federal mahkemede ifade verdi. Skaldala adı karışan ünlü Felicty Huffman 250 bin dolar ödeyerek serbest kaldı

Skandal'ın tepesindeki isim olarak gösterilen Willam Singer, çıktığı mahkemede suçunu kabul etti. Tutuklananlar arasında üst düzey yöneticilerin de olduğu belirtildi.

William Singer'ın ise 2011'den 2018 yılına kadar yaklaşık 25 milyon dolar hesabına aktardığı ifade edildi.

Ortaya çıkan skandalda Georgetown Üniversitesi eski baş tenişçi koçu Gordon Ernst de yer aldı. Birkaç öğrenciyi "iyi tenisçi" olarak tanıttığı bunun karşılığında ise 950 bin dolar aldığı kayıtlarda yer aldı.

Üniversitelere ebeveynlerinin rüşvetiyle giren çocuklar hakkında işlem yapılmayacağı açıklanırken, soruşturmanın kapsamı genişledikçe daha fazla ismin gözaltına alınabileceği belirtildi.

Söz konusu skandala adı karışan üniversiteler ise yaptıkları açıklamada adı skandala karışan isimlerin üniversitelerle ilişiğinin kesildiği ve gerekli adımların atılacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 10:28
YORUM EKLE