ABD Başkanı Donald Trump'tan Suriye Açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump'tan Suriye Açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis'te yaptığı açıklamalarında Suriye'den askerlerini çekmeye karar verdiğini ancak bununla ilgili en kısa sürede ABD askerlerinin çekilmesi için ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüşecek olduğunu açıkladı. Suudi Arabistan tarafından yapılan ''askerler Suriye'de kalsın'' açıklaması ile ilgili olarak ise ''Eğer ABD askerlerinin Suriye'de kalması isteniyor ise Suudi Arabistan tarafından parasının karşılanması gerekir'' açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump,  "Suriye'de olmamızın ana nedeni DEAŞ'tan kurtulmaktı ve bu görevi hemen hemen tamamladık. Şimdi çok kısa süre içinde bölge ülkeleriyle koordinasyon içinde kararımızı vereceğiz. Suriye'den çıkmak istiyorum. Askerlerimizi yurtlarına geri getirmek istiyorum. Ulusumuzu yeniden yapılandırmak istiyorum. Ortadoğu'ya son 7 yıl içinde 7 trilyon para harcadık, karşılığında hiç bir şey almadık" dedi.

Ciddi Düşündüğünü Açıkladı


Trump, bu kararı ciddi ciddi düşündüğünü belirterek bu konuda yapacak olduğu görüşmeler sonrasında kesin karar verecek olduğunu açıkladı. Açıklamalarında kendisinin bu kararı ciddi düşündüğünü belirtmesinin ardından her yıl 1 trilyon dolarlık harcamanın Suriye için yapılması, ABD'nin dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu gösteren bir diğer gösterge şeklinde yorumlandı. Zira Türkiye'nin her yıl milli geliri 700 milyar lira seviyesinde olduğu bilinmekte.
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 12:55
YORUM EKLE