İlkbahar Gündönümü nedir?

İlkbahar Ekinoksunun Doodle olmasıyla beraber ‘İlkbahar Gündönümü 2019’ hakkında birçok ayrıntı araştırılmaya başlandı. Peki İlkbahar Ekinoksu'nu ne zaman gerçekleşecek ve neler olacak?

İlkbahar Gündönümü nedir?

Dev arama motoru Google kullanıcıların karşısına yine özel bir doodle ile çıktı. Google 21 Mart İlkbahar Ekinoksu (İlkbahr Gündönümü) için ana sayfasında özel bir doodle hazırladı ve bugünü de es geçmedi. 21 Mart İlkbahar Gündönümü ne anlama gelir? İlkbahar Ekinoksu ile sıcaklıklar artacak mı? Bu tarihten itibaren gündüzler uzamaya geceler kısalmaya başlar…

İLKBAHAR EKİNOKSU NEDİR?

Dünyamızın hareketiyle ilgili önemli bir gün olan İlkbahar Gündönümü Google tarafından Doodle olarak hazırlandı. Birçok kişi İlkbahar Gündönümü hakkında detayları merak etmeye başladı. Mart ekinoksu, Dünya’nın mevsim döngüsünün dört ana dönüm noktasından birini işaret ediyor. İşte Google’ın merak edilen Doodle’ı…

21 Mart İlkbahar Ekinoksu’nda güneş ışınları ekvatora dik açı (90 derece) ile gelmektedir. Bu olayla birlikte gece ve gündüz birbirine eşitlenmekte, hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattına girmektedir.

Böylece gün ışığı, her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır. 21 Mart İlkbahar Ekinoksu ile birlikte Güney Yarım Küre’de geceler gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise gündüzler gecelerden uzun olmaya başlar. Böylece gün ışığı, her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 14:44
YORUM EKLE