Üzümün Yetiştiği Toprak Şarabın Tadını Etkiliyor

Üzümün Yetiştiği toprakların yapısı, o üzümden yapılan şarabın bile tadını etkilemeye yetiyor.

Üzümün Yetiştiği Toprak Şarabın Tadını Etkiliyor

Gastronomi tarihinin en eski içeceklerinden olan şarap bilindiği üzere üzümden elde ediliyor. Son dönemde yaygınlaşmaya başlayan yeni bir anlayış ise gastronomi meraklılarının dikkatini çekiyor. Üzümün yetiştiği topraklar şarabın tadını etkiliyor fikri gurmeler tarafından da onaylanır. Peki toprağın kalitesi ya da çeşidinin bilimsel bir gerçekliği var mı?

Şarabın Markası Değil Yetiştiği Toprak Önemli

Şarap konusunda kitap yazan birçok uzmana göre şarap seçerken üzümün yetiştiği toprağın dikkate alınması gerekiyor. Bazı restoranlarda bu bilgiler detaylı olarak veriliyor ama bilmeyenler nerede yetiştiğini bilmeden şarapları tadarak anlamaya çalışıyor. 

Ortaçağ’da Burgonyalı rahipler tarafından ortaya çıkan bu fikir günümüzde yeniden gündeme geldi. Üzümün asması, suyu ve diğer maddeleri topraktan geliyor. Ama şaraba dönüşürken geçirdiği aşamalar da tadını etkiliyor. 

Şarap Nasıl Oluyor?

Üzüm asmasının güneş aracılığıyla karbondioksit alması ve fotosentez yapmasıyla üzüm olgunlaşıyor. Bu da tadının ortaya çıkmasını sağlıyor. Şarap yapımı konusunda fermentasyon yapılırken şarabın tadını belirleyecek olan aroma da ortaya çıkmış oluyor. Ancak bilim bu noktadan sonra toprağın kalitesinin şarabın tadını ne şekilde etkilediği konusunda net bir veri vermiyor. 

14 Elementin Çoğu Toprakta

Üzümün yetişmesi için gereken 14 değerli elementin hemen hemen hepsi topraktan alınıyor. Bazıları nihai şekilde şaraba geçse de bunun tadını almak çok zor oluyor. Her üzüm bağının kendine özgü bir mantarının olduğunu ifade eden uzmanlar, şarabın mayalanması sürecini etkiliyor. Pazarlama açısından ilgi gören bu fikrin aslında bilimsel olarak bir geçerliliği yok. Daha doğrusu bununla ilgili net araştırma sonuçlarının elimizde olmaması nedeniyle şarabın tadının üzümün yetiştiği toprakla ilgisi açıklanamıyor. Gübreleme ve sulama etkilerinden hanginin bu yapıyı belirlediğini bilmek oldukça güç. 

​​​​​​

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 07:44
YORUM EKLE