TOGG'un Özellikleri Nelerdir? Ne Zaman Satışa Sunulacak? Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yerli Otomobilin Özellikleri Nelerdir? Ne Zaman Satışa Sunulacak? Fiyatı Ne Kadar Olucak? İşte Togg Hakkında Merak Edilen Sorular...

TOGG'un Özellikleri Nelerdir? Ne Zaman Satışa Sunulacak? Fiyatı Ne Kadar Olacak?

TOGG yani Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu hakkında merak ettiğiniz soruları gelin birlikte cevaplandıralım

Yerli Otomobilin Özellikleri Nelerdir?

Özellikleri say say bitmez desek yanlış bir tabirde bulunmuş olmayız. Togg en başta bir otomobilden çok bir teknoloji bir yürüyen bilgisayar olarak çıkıyor karşımıza.

Togg tamamen yenilikçi bir tasarımla mühendislerimiz tarafından üretilmiş olup ileriki süreçlerde de içermiş olduğu teknolojinin gelişebilir ve güncellenebilir bir modüler yapıda olduğunu söylememiz gerekiyor.

Ayna yerine gerçekten kameralar mı kullanılacak?

Evet ayna yerine gerçekten kameralar kullanılacak fakat müşterinin isteği doğrultusunda gerçek aynalar kullanılabilecek, yani bu karar kesinlikle size bağlı. Tamamıyla müşterilerin isteği doğrultusunda tasarlamış bir araba, kısaca halkın sesini dinlemişler. Aynaların dışında arabada iç kapı kolu bulunmayacak onun yerine elektrik sistemine bağlı butonlarla kapı açma kapama sağlanacak fakat otomatik olarak değil manuel olarak müşterinin kullanımına sunulacak.

Arabanın Motor Gücü Ne Kadar Olucak?

Çift motorlu aracın motor gücü 150kW.

İki çeker araç 200 beygir, 4 çeker ise 400 beygir gücünde. 200 beygir güçle 7,6 saniyede, 400 beygir güçle de 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hızlanabilecek.

2022'nin 4.çeyreğinde hazır olucak

Togg'un  Ceo'su Mehmet Gürcan Karakaş yerli otomobilimizin 2022 senesinin 4.çeyreğinde hazır halde olucağını belirtti.

Ön Sipariş Ne Zaman Olucak?

Mehmet Gürcan Karakaş, yerli otomobil ön siparişlerinin ne zaman yapılacağı konusunda şu cevabı verdi;

"Doğru, zamanı geldiğinde siparişler olur. Pazartesi ön siparişini çıksam çok güçlü PR olur. 6-8 ay sonra 1 sene sonra olan siparişlerde bizim insanımızda değişiklik oluyor. Fabrikamızın temelini atalım bir şeyler ortaya çıksın, yaklaşalım. O talep bir yere gitmeyecek."

Fabrika Ne Zaman Kurulacak?

Gürcan Karakaş fabrika ne zaman bitecek sorusuna ise şu cevabı verdi;

"Mühendislik çalışmaları yoğunlukta olarak göreceğiz. Önümüzdeki senenin şubat-martından itibaren olup olmadığına bakıp, simülasyonlarla çalışmaları devam edecek. Önümüzdeki senenin nisan, mayısında temelini atarız. 18 ay kadar sürer. Deneme üretimleri başlar. Biz her şeyi 2022'nin son çeyreğine yetiştirmek istiyoruz. 

* 30 bin araç 15 sene içinde satılacak. Yılda 2 bin, 3 bin 500 araç eder. İhracat hedeflerimizi iddialı hedeflemedik. Çok yanlış temele oturtmak istemedik. Yüzde 10 şeklinde öngörümüz var. Fabrika kurulunca artırılacak bir rakam bu. 

* Belli noktaya gelince piyasaya çıkıp kesintisiz bir iletişim yapacağız. Twitter'da ilk gün her saniye takipçimiz oldu. Instagram hesabını da dün açtık. "

Kaç Tl'ye Kaç Kilometre?

TRT Haber yerli otomobildeki bataryanın çok uygun fiyata dolacağını belirtiyor. Yerli otomobildeki bataryanın dolum maliyetinin 60 TL olacağı ifade ediliyor. Yerli otomobildeki elektrikli motor tam dolum sağladığında 500 kilometrelik bir menzil sunuyor. Benzinli bir otomobili değerlendirecek olursak 500 kilometrelik bir menzil için yaklaşık 350-400 TL’lik bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Arkadan çekişli versiyonundada 200 beygir güç ve 7,6 saniyelik 0-100 performans sunacağı düşünülen SUV aracın 4×4 versiyonda ise 400 beygir güç ve 4,8 saniyelik 0-100 km/h seviyesine çıkması bekleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km olucak. Hızlı şarj teknolojisi kullanılarak 30 dakikada yüzde 80 batarya şarj doluluğuna ulaşabilecek yerli otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu belirtmek gerek. 8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de oldukça çok düşük. Yerli otomobilde benzinli veya dizel gibi araçlarda bulunan mekanizmalar bulunmadığından kaynaklı bakım maliyetinin oldukça düşük olduğunu söylemek mümkün.

Yerli otomobilimizin şarj istasyonları Mehmet Gürcan Karakaş'ın sunmul olduğu bilgiler doğrultusunda 2022 yılına kadar çoğu yerde bulunabilecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2020, 08:41
YORUM EKLE