Siri'de hata bulan lise öğrencisi Google ve Microsoft'un uygulamalarında da açık buldu

Siri'de hata bulan lise öğrencisi Google ve Microsoft'un uygulamalarında da açık buldu Kahramanmaraş’ta lise öğrencisi Yiğitcan Yılmaz (17), Apple'ın "Siri" uygulamasında bulduğu açığın ardından Google ve Micrasoft'un IOS uygulamalarından da açık buldu. 

Siri'de hata bulan lise öğrencisi Google ve Microsoft'un uygulamalarında da açık buldu

Siri'de hata bulan lise öğrencisi Google ve Microsoft'un uygulamalarında da açık buldu

Kahramanmaraş’ta lise öğrencisi Yiğitcan Yılmaz (17), Apple'ın "Siri" uygulamasında bulduğu açığın ardından Google ve Micrasoft'un IOS uygulamalarından da açık buldu. 

Onikişubat İlçesi Süha Erler Lisesi son sınıf öğrencisi Yiğtcan Yılmaz, daha önce Apple’ın ‘Siri’ uygulaması ve yine Apple’ın web uygulamasıyla ilgili güvenlik açığını bularak şirketin onur listesine girmişti. 

Bir yandan üniversiteye giriş sınavlarına çalışıp diğer yandan internet uygulamaları ile ilgili çalışmalarına devam eden Yiğitcan Yılmaz Apple’da bir güvenlik sorunu daha saptadı.
 
Yiğitcan  Yılmaz, Apple’ın operatör güncellemeleriyle ilgili bulduğu sorunun şirket tarafından Eylül veya Ekim aylarında düzeltileceğini söyledi. 

Apple’ın operatör güncellemeleriyle ilgili bulduğu sorunun düzeltilmesi devam ederken lise öğrencisi Yılmaz, Google ve Microsoft ile ilgili de birer sorun daha buldu. 

Halihazırda Apple’a bir güvenlik sorunu daha bildirdiğini belirten Yılmaz, "Operatör güncellemeleriyle ilgili, ciddi bir sorundu. Bu sorunu paylaşamayacağım çünkü bu sorun hala düzeltilmedi. Apple bu sorunu Eylül veya Ekim ayı gibi düzeltecek. İlerleyen zamanlarda neticeye bakacağız, bu sorunla ilgili onur listesine eklenip eklenmeyeceğim de belli değil" dedi. 

Google’ın IOS uygulamalarıyla ilgili bir takım sorunlar bulduğunu ve bu sorunları Google’a ilettiğini anlatan Yılmaz, "Örneğin yönlendirmelerle ilgili. Apple, bazı şeyleri geliştiricileri koymaları gerektiğini ve bazı kuralları uymaları gerektiğini söylüyor fakat bazı şeyleri atladıklarını gördüm. Bunu Google’a güvenlik sorunu olarak ilettim. Yaklaşık 2-3 hafta bu sorunları görüştük, kendilerine bilgileri verdim ardından bu sorun düzeltildi. Son olarak Microsoft ile ilgili bir sorun buldum, ekip bu sorunu onayladı. Sorun yönlendirmelerle ilgiliydi. Kodlamalar yapılmamış atlanmış, bunları ben kendilerine ilettim. Sorunu düzelteceklerini söylediler ve yine IOS ile ilgili bir sorundu. Fakat bunun için her hangi bir listede yayınlamayacaklarını söylediler. Yapılan güncellemelerin arından Microsoft güvenlik ekibi bu sorunun düzeltileceğini söyledi.’’ dedi. 

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER