Bugün Güneş Tutulması Gerçekleşti

​​​​​​​Bu yılın ikinci güneş tutulması olan ve 2 saat 15 dakika süren tutulma Antartika’nın kuzeyinden ve Avusturalya’nın güneyinden izlenebildi.

Bugün Güneş Tutulması Gerçekleşti

Bu yılın ikinci güneş tutulması olan ve 2 saat 15 dakika süren tutulma Antartika’nın kuzeyinden ve Avusturalya’nın güneyinden izlenebildi.

Ayın yörünge hareketi sırasında Dünya ve Güneş arasına girmesi sonucu yaşanan doğa olayıdır. Birçok gözlemci, bu süreçler sonrası depremlerin yaşandığı, doğal olayların farklılaştığını ifade etmiştir. Güneş tutulması bir bölge için özel bir durum olduğundan birçok kişi izlemek ister. Ancak tam tutulmalar dışındaki tutulmaların kesinlikle çıplak gözle izlenmemesi gerekir.

Bu yılın ilk güneş tutulması, 15 Şubat tarihinde parçalı güneş tutulması şeklinde yaşanmıştı. Bu tutulma da parçalı güneş tutulması şeklinde görüldü.

Güneş Tutulması ve Deprem İlişkisi

Bilim insanları güneş tutulması ve deprem arasında bir ilişki saptamamıştır. Bu yüzden iki doğa olayı arasında birbirine bağlı bir durum da söz konusu değildir. 17 Ağustos 1999 tarihinde ülkemizde yaşanan deprem nedeniyle bu inanışın yaygınlaştığı bilinmektedir. Güneş tutulmasının 6 gün akabinde deprem yaşanmış ve binlerce insan hayatını kaybetmişti. Ancak bilimsel olarak Güneş tutulmaları ya da depremler arasında ilişki söz konusu değildir.

Tam Güneş Tutulması

Tam güneş tutulması Ay’ın Güneş etrafında dolaşırken daha büyük görünmesi sırasında yaşanır. Eğer Güneş tutulması esnasında Ay’ın görünür büyüklüğünün Güneş’ten daha büyük görünmesi söz konusuysa bu duruma tam Güneş tutulması adı veriliyor. Yani AY’ın görünür çapının Güneş’in çapından büyük olması gerekir.

Parçalı Güneş Tutulması

Ay’ın Güneş’in yalnızca bir kısmını örtmesi durumunda parçalı tutulma yaşanır. Ay tutulmasında Dünya’nın gölgesi her zaman Ay’ı örttüğü için o sırada gece olan her yerden tutulmanın görülmesi söz konusudur. Ancak parçalı Güneş tutulması söz konusu olduğunda bu durum söz konusu değildir.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 14:39
YORUM EKLE