İsveçli genç bir kadın uçakta eylem yaparak Afgan mültecilerin sınır dışı edilmelerini engelledi

''Afganistan'da savaş var'' dedi! İsveç'den kalkan uçakta eylem yaptı. Uçağın kalkmasına engel olarak Afgan mültecilerin sınır dışı edilmesini engelledi.

Öncelikle şunu belitmek isteriz, Bazı yayın kuruluşlarının  İsveç'den hiç bahsetmeyerek ''İsveçli genç kadın THY uçağını kaldırtmadı'' şeklinde başlıkları atmaları sanki THY sınır dışı ediyormuş gibi göstermeye çalışmalarıda gözlerden kaçmadı! Dünyanın en büyük hava yolu şirketleri arasında olan THY'yi ve Türkiye'yi yıpratma çalışmaları devam ediyor.

Uçağı kaldırtmadı

İsveçli  genç kadının, Afgan göçmenin sınır dışı edilmesini önlemek için yaptığı protesto sosyal medyada gündem oldu. Göteburg İstanbul seferini yapan Türk Hava Yolları uçağında Pazartesi günü gerçekleşen olayı Elin Ersson isimli protestocu Facebook hesabından canlı olarak yayınladı. Aynı zamanda öğrenci olan Ersson, 52 yaşındaki Afgan sığınmacının, sınır dışı olayını durdurmak için bilet alarak bindiği uçakta, ayağa kalkarak önce uçağın kalkmasını engelledi.

Canlı yayın yaptı

Facebook hesabından Canlı yayınladığı protesto sırasında THY kabin memurlarının Ersson'u ikna etmeye çalıştığı görüldü.

İsveli yolcular sert şekilde müdahale etmeye çalıştı

Bazı İsveçli yolcuların ise protestocu genç kadına sert bir şekilde müdahale ettiği duyuldu.

Türk yolcular destekledi

Türkçe konuşan bazı yolcuların da destek verdiği protesto sonucu sınır dışı edilmek istenen yolcu uçaktan alkışlar arasında indirildi. Ersson'un destek karşısında duygulandığı anlar da kameraya yansıdı.

Türk yolcular bana yalnız olmadığımı hissettirdi

Bu anlarla ilgili olarak Guardian gazetesine konuşan 21 yaşındaki Ersson, eylem sırasında Türkçe konuşan kişinin verdiği destekle ilgili, "Çok iyi geldi. Bana yalnız olmadığımı hissettirdi." dedi. İsveç medyasında olayla ilgili yapılan haberlerde genç aktivist hakkında bu eylemi nedeniyle soruşturma açılabileceği belirtiliyor.

THY pilotu sığınmacıyı indirtti

THY pilotunun kararı ile indirildi Afgan sığınmacının ise ileri bir tarihte sınır dışı edilebileceği aktarılıyor. Afgan göçmen ve ona eşlik eden İsveçli güvenlik güçlerinin uçaktan THY pilotunun kararı ile indirildiğini söyledi. İsveç Göçmenlik Kurulu, Afganistan'ı "güvenli ülkeler" arasında görüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 10:29
YORUM EKLE