HDP'li vekil hakkında mahkemeye zorla getirilme kararı

HDP'nin Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü hakkında duruşmaya zorla getirilme kararı çıktı. Terör örgütü propagandası yaptığı iddiası ile yargılanan Sürücü bir sonraki mahkemeye zorla getirilecek.

HDP'li vekil hakkında mahkemeye zorla getirilme kararı

Terör örgütü propagandası yaptığı iddia edilen ayşe Sürücü hakkında 22 Ekim 2018 de açılan davanın 2 duruşması gerçekleşti. Duruşmaya katılmayan HDP Milletvekili Ayşe Sürücü hakkında bir sonraki duruşmaya zorla getirilme kararı çıkarken avukatları mahkemede hazır bulundular.

SÜRÜCÜ HAKKINDA BİR SONRAKİ DURUŞMAYA ZORLA GETİRİLME KARARI 

Mahkemede kimlik tespitlerinin ardından duruşmaya geçildi. Duruşmada söz alan Sürücü'nün avukatları, müvekkillerinin milletvekili olduğunu, dolayısı ile davanın durdurulması talebini iletti.

Mahkeme, avukatların davanın durdurulması talebini reddederken, Sürücü hakkında bir sonraki duruşmaya zorla getirme kararı çıkarıldı. Bunun üzerine karara tepki gösteren avukatlar, müvekkillerinin milletvekilliği dokunulmazlığı olduğunu, mahkemenin böyle bir karar veremeyeceğini aktardı. Müvekkilinin milletvekili olduğuna dair meclis mazbatasının dosyaya eklendiğini ifade eden avukatlar, kararın Anayasa ve hukuka aykırı olduğunu, müvekkilleri hakkında zorla getirme kararı veya yakalama kararı verilmesi durumunda mahkemenin suç işlemiş olacağını, gerekirse mahkeme heyetini şikayet etme hatta mahkeme heyetini tümden reddetme haklarını kullanacaklarını söyledi. 

Avukatların tepkisi üzerine mahkeme başkanı yargılamanın durdurulmasının gerekip gerekmediğini daha sonra değerlendireceklerini belirterek, zorla getirilme kararını tekrarlayıp sonraki duruşmanın 25 Mart tarihinde görülmesine karar verdi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 02:00
YORUM EKLE