Detaymaxinet'ten basın açıklaması

Çiftlik Bank gibi pramit sistem olduğu iddia edilen detaymaxinet projesinin tutuklanan yöneticilerinin çıkarıldıkları son duruşmada tutuksuz yargılanmalarına karar verildi.

Detaymaxinet'ten basın açıklaması

Detaymaxinetin basın açıklaması şu şekilde;

DUYURU

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada öncelikle Detay Maxinet Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Detay Telekom Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hesaplarına tedbiren el konulması talep edilmiş ve İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 26.03.2018 tarihli kararı ile hesaplara CMK 128/5 hükmü gereğince el konulmuştur.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın soruşturmaya başladığı günden mahkeme kararı ile hesaplara el konulan güne kadar şirket hesaplarından olağan ödemeler dışında para çıkışı olmamış, katılımcı/kullanıcılara ödemeler düzenli bir şekilde yapılmıştır. Hesaplara el konulmasından sonra ödemelerin Savcılık makamı tarafından gerçekleştirilmesi için tarafımızca müracaat edilmiş ve fakat bu talebimiz işleme alınmamıştır.

Önemle belirtmek isteriz ki, her iki şirketin de hesaplara el konulan tarihe kadar kamu kurumları dahil hiç kimseye borcu bulunmamaktadır. Hatta katılımcı/kullanıcıların zarar görmemesi için müvekkil şirket “maxivision” uygulamasını küçük ve orta ölçekli işletmeler ile esnafa da açmış, katılımcı/kullanıcılara tahsilat yetkisi tanımış, alınan reklamlara ilişkin sözleşmeleri de vergisini ödemek üzere vergi dairesine bildirmiştir.

Bakanlıkça başlatılan soruşturmadan tutuklama kararının verildiği 17.05.2018 tarihine kadar şirket yetkilileri işlerinin başında durmuş, hatta soruşturma başlayınca yıllık ücretli iznini kullanan Bölgeler Müdürü Şeref Yumaklı ile şirket sahibi Alper Tetiker yurt dışında düzenlediği iş seyahatlerini yarıda bırakarak Türkiye’ye dönmüştür.

Bildiğiniz üzere 08.01.2019 tarihinde İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk celsesinde bütün tutuklu sanıklar tahliye edilmiştir. Yargılamanın sonunda müvekkillerin atılı suçu işlediklerine dair hiçbir delil olmadığından beraat edecekleri yönünde kanaatimiz bulunmakla birlikte, şirket yetkilileri siz değerli katılımcı/kullanıcıların hesaplara el konulma tarihinden bu güne kadar yaşadığı zorlukların bilincinde olduklarını ve yargılama sonunda el konulan paranın iadesi durumunda mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını belirttikleri kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Detay Maxinet Tek. San. ve Tic A.Ş.

Vekili

Av. Harun ŞİMŞEK

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 04:28
YORUM EKLE