ALTAY

Sakarya Arifiyede 1975 yılında kurulan Tank Palet Fabrikası var. Buraya ilk defa 2003 yılında tankçı asteğmen iken, Leopard tankının bozulan parçasını götürdüğümde gitmiştim. O yıllarda bile disiplini,yetkin ve işini bilen personeli, çağı yakalayan modern cihazları ile beni çok şaşırtmıştı. Yapımıyla hepimizin gurur duyduğu Fırtına obüslerinin prototiplerini ilk defa o zaman görmüştüm.Genelde kamuya ait fabrikalar kendilerini modernize edemez. Yeni gelişen teknikler,cihazlar,yöntemler pek kullanılamaz. Arifiye sadece kendini geliştirmekle kalmayan ordumuzun envanterindeki bütün tankları modernize eden bir yapıya sahipti.

50 yılda oluşan savunma sanayi tecrübesiyle zırhlı araçları sıfırdan üretmesi, tank modernizasyonunda tecrübe,bilgi ve deneyime sahip yetişmiş iş gücü, son 10 yılda üç defa Milli Prodüktivite Merkezi’nin en verimli işyeri olarak tescil ettiği, dünyada ilk 5 arasında bir işyeridir.Bugün bu fabrikanın yeniden kurulması için 20 milyar dolarlık bir yatırım,bilgi ve tecrübe oluşumu ise en az 10 yılı bulmaktadır.

Ülkemizde savunma sanayisinde dışa bağımlılığını azaltmak için milli ve yerli ürünler üretme niyeti var. 2009 yılında Koç Topluluğu bünyesindeki OTOKAR’ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Altay tankının prototipleri ortaya çıktı.Kısa süre içerisinde seri üretime geçilmesi bekleniyor. Savunma Sanayi Başkanlı’ğı tarafından 500 ile 700 milyon dolarlık bir yatırımla sadece 100 yeni işçi alınarak Arifiye Tank Palet Fabrikası’nın seri Altay Tankı üretilebileceği tespit edilmiştir.

Tam bu esnada 20 aralık 2018 de çıkan resmi gazete ile Milli Savunma Sanayi’nde ülke kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması gerekçesiyle Arifiye Tank Ve Palet Fabrikası özelleştirme kapsamına alındı.Fabrikanın %50 Katar Silahlı Kuvvetleri ortaklı ve patentleri İngilizlere ait olan BMC firmasına satılacağı söyleniyor.Üstelik BMC Grubu, Altay ihalesini alırken yeni fabrika kuracağım diye 500 milyon dolar teşvik aldı.

500 milyon dolarlık bir yatırımla Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde seri tank üretebilecek bir fabrikayı,aynı parayı teşvik olarak verip Katar Silahlı Kuvvetleri’nin ortak olduğu bir firmaya vermek milli ve yerli stratejisinin neresine uyuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Savaş POLAT
Savaş POLAT - 9 ay Önce

Bu nasıl millileşme. Herşey lafta. 481 numaralı kararın iptali için elimizden gelen ne varsa yapacağız. Konuyu doğru anlatmak, sesimizi duyurmak için çabalayacağız. Ancak basının böyle bir konuyu haber yapmaması çok manidar ve düşündürücü...

Ömer Uzun
Ömer Uzun - 9 ay Önce

Savunma sanayiimiz milli olmayan ortaklı şirketlere verilemez bu kabul edilir gibi değil. Vatan evladı mehmetciklerimizi katar ortaklığına teslim edip hangi ana rahat uyuyacak. Milli ise milli biziz. Katara gidecek olan 500 milyonla biz Alyat'a kanat takar uçururuz.